Historia subkultury skinhead: Marki mody jako ikona stylu
Marki mody Skinhead
W dzisiejszych czasach subkultury są w pełni akceptowane i stanowią ważny element współczesnej kultury masowej. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych subkultur jest skinhead, której początki sięgają lat 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Od tamtego czasu styl skinhead stał się jednym z najsilniejszych symboli buntu i oporu przeciwko standardom społecznym – zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych na całym świecie. W tym artykule przedstawimy historię subkultury skinhead oraz jej wpływ na modę, a także marki mody, które stały się ikonami tego stylu.
Co to jest subkultura skinhead?
Subkultura skinhead to styl życia, który pierwotnie wykształcił się w Wielkiej Brytanii na początku lat 60. XX wieku. Choć nazwa sugeruje, że jest to subkultura związana jedynie z rasizmem i skrajną prawicą, to jednak takie podejście do niej jest błędne.
Początkowo ruch skinhead był głównie odrzuceniem konsumpcjonizmu i standardów społecznych – byli to ludzie ze środowisk robotniczych, którzy chcieli zaprotestować przeciwko bogatym “hipisom” i modnym studentom. Skinheadzi nosili charakterystyczne cięte buty, ciasne jeansy oraz koszulki polo lub bluzy sportowe.
W latach 70. subkultura ta została skolonizowana przez radykalnych neonazistów i stała się obarczona negatywnymi stereotypami jako ruch rasistowski i ksenofobiczny. Jednakże istniały także grupy skinheads skupione wokół scen muzycznych takich jak ska czy reggae, stanowiące kontynuację pierwotnej idei ruchu.
Skinheadzi często podkreślają swoją solidarność oraz braterstwo poprzez pewien sposób ubierania się oraz specyficzny język slangowy – tzw. anglo-kreolski lub cockney rhyming slang.
Skąd się wzięła?
Subkultura skinhead to zjawisko, które pochodzi ze Wielkiej Brytanii w latach 60. XX wieku. Jednakże, pierwsze oznaki stylu skinhead można dostrzec już na przełomie lat 50. i 60., kiedy to młodzież brytyjska zaczęła zmieniać swój sposób ubierania.
Skąd się wzięła ta subkultura? Jest kilka teorii na ten temat. Jedna z nich mówi, że subkultura skinhead powstała jako reakcja na rosnący ruch hipisowski – nastolatkowie chcieli się od niego odróżnić i stworzyć coś zupełnie innego.
Inna teoria zakłada, że skiny narodzili się w wyniku migracji ludności z Karaibów oraz Azji Południowej do Wielkiej Brytanii. Migranci ci mieli problem z integracją społeczną i kulturową w nowym kraju, a więc postanowili stworzyć własną subkulturę.
Ostatecznie jednak trudno jednoznacznie określić genezę subkultury skinhead – jej początki były bardzo organiczne i spontaniczne. Skiny szybko rozprzestrzeniły się po całej Europie Zachodniej oraz Ameryce Północnej i stały się częścią historii kultury masowej XX wieku.
Kim są skinheadzi?
Skinheadzi to członkowie subkultury, którzy zwykle identyfikują się ze światem muzyki ska i punk. Choć składają się na nich różne grupy wiekowe i kulturowe, łączy ich wspólna filozofia życiowa.
Wśród skinheadów istnieje silna więź społeczna oparta na szacunku dla siebie nawzajem oraz dla tradycji brytyjskiej klasy robotniczej. Główną cechą charakterystyczną jest wyrazisty styl ubioru – od głowy po stopy. Przeważnie noszą krótko ostrzyżone włosy, ciężkie buty (typu martens), obcisłe jeansy i koszulki w kratę.
Subkultura ta narodziła się w latach 60-tych XX wieku w Wielkiej Brytanii jako reakcja na szorstkość życia codziennego oraz jako manifestacja buntu przeciwko nierównościom społecznym. Choć pierwotnie ruch był antyrasistowski i antynazistowski, niektóre grupy skinheads przyjęły ideologię skrajnej prawicy.
Mimo że wielu ludzi kojarzy tę subkulturę jedynie z agresją czy rasizmem, warto pamiętać o tym, że są to pojedyncze przypadki zachowania ekstremalnego. Skądinąd jednakże solidarność między członkami tejże sub-kultury jest bardzo mocno osadzona w jej fundamentach, a filozofia życiowa jest
Jakie są ich cechy charakterystyczne?
Cechy charakterystyczne subkultury skinhead są często nieporozumiane lub mylone ze skrajnymi ideologiami politycznymi, jednak takie podejście jest dalekie od prawdy. Skinheadzi to ludzie o różnych przekonaniach i stylach życia, którzy zwykle łączy ich miłość do muzyki ska, reggae i punk.
Jedną z cech charakterystycznych skinheadów jest ich wygląd – krótko przystrzyżona głowa, skórzane kurtki, buty typu doc martens oraz ubrania w brytyjskim stylu modowym. Jednakże nie chodzi tu tylko o strój – ważna jest również postawa i sposób bycia.
Skinheadzi kładą nacisk na wartości takie jak lojalność, szacunek dla innych oraz siłę fizyczną i psychiczną. Wspierają swoją społeczność poprzez działalność charytatywną oraz organizowanie koncertów muzycznych.
Mimo że wśród subkultury istnieją grupy ekstremistów o niestosownych poglądach na temat rasizmu czy nacjonalizmu, większość skinheadów sprzeciwia się tym ideologiom. Dla wielu z nich liczą się przede wszystkim muzyka i pozytywne relacje międzyludzkie.
Co noszą skinheadzi?
Składniki stylu skinhead są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Na przykład, zawsze noszą buty typu Dr Martens – popularne w latach 70-tych, kiedy subkultura pojawiła się po raz pierwszy na brytyjskiej scenie muzycznej. Wraz ze skórzanymi kurteczkami lub jeansowymi kurtkami oraz prostymi t-shirtami bez nadruków lub z wytłaczanym logo kapel punkowych, stanowią one podstawę ubioru skinheadów.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stroju skinhead jest również ich fryzura – krótko przycięte włosy oraz ostrzyżony włos na bok głowy. Oprócz tego, wielu skinheadów ma tatuaże o tematyce patriotycznej czy też motywach nawiązujących do historii subkultury.
Ważny element garderoby to także spodnie dżinsowe lub żakiety wykonane z ciężkiego materiału przeznaczonego dla robotników czy marynarzy. Charakterystyczne sznurowanie butów doceniają nie tylko przedstawiciele tej subkultury – stało ono się swoistą ikoną mody streetwearowej.
Podsumowując, ubiór skinheads to połączenie klasyki i nowoczesności: prostota formy stylistycznej kontra bogactwo detali technicznych produktów odzieży wykorzystywanych przez nich na co dzień.
Marki mody jako ikona stylu skinhead
Marki mody zawsze odgrywały ważną rolę w subkulturze skinhead. W latach 60-tych i 70-tych, gdy powstała ta subkultura, skórzane kurtki były symbolem buntu przeciwko klasyfikacji społecznej, a także ubóstwu panującemu wówczas w Wielkiej Brytanii. Marka “Dr. Martens” szybko stała się ikoną stylu skinhead dzięki swojej wytrzymałości i funkcjonalności.
Wraz ze wzrostem popularności tej subkultury pojawiały się nowe marki mody, które również zostały zaakceptowane przez skinheadów jako elementy ich stylu życia. Składają się na niego między innymi: Fred Perry, Lonsdale London czy Ben Sherman – wszystkie te marki są nadal popularne do dnia dzisiejszego.
Jednocześnie jednak trzeba podkreślić fakt, że dla wielu członków subkultury skinhead moda nigdy nie była najważniejsza – bardziej liczyło się tożsamość grupowa i wspólnota z innymi ludźmi o podobnych wartościach i przekonaniach.
Pomimo to warto docenić wpływ marek mody na kształtowanie estetyki i oblicza subkultury skinhead oraz uznać je za jedno z jej charakterystycznych cech.
Podsumowanie
Subkultura skinhead to zjawisko, które powstało w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii i szybko rozprzestrzeniło się na całym świecie. Choć początkowo kojarzyła się z rasizmem i przemocą, obecnie składa się z wielu odmian, a jej członkowie często angażują się w działalność charytatywną oraz walkę o prawa mniejszości.
Jednym z najważniejszych elementów stylu skinhead jest moda – zwłaszcza wykorzystanie markowych ubrań jako ikony stylu. Marki takie jak Dr Martens czy Fred Perry stały się synonimami subkultury skinhead i są popularne nie tylko wśród jej członków, ale także poza nią.
Nie można zapominać jednak o tym, że subkultura skinhead ma bogatą historię i kulturę własną – opartą m.in. na muzyce ska i reggae oraz filozofii DIY (Do It Yourself). Warto więc pamiętać o tych aspektach podczas dyskusji na temat tej subkultury.
Mimo kontrowersyjnego charakteru subkultury skinhead jej wpływ na świat mody pozostaje niepodważalny. I choć może ona budzić różne emocje u ludzi, warto docenić fakt że dzięki skórzanym butom czy koszulkom polo stworzone zostały jedne ze współczesnych klasyków mody.